امروزه با همه گیر شدن ویروس کرونا افراد علاقه مند شده اند تا بیشتر با انواع تست کرونا آشنا شوند. بدون شک آشنایی با انواع تست کرونا می تواند مزایای زیادی را برای شما به همراه داشته باشد و باعث شود که شما به شکل بهترین اقدام به انجام تست کرونا کنید. این موضوع باعث شده است تا ما تصمیم بگیریم در این مطلب کمی بیشتر درباره انواع تست کرونا صحبت کنیم و اطلاعاتی را درباره این تست ها در اختیار شما قرار دهیم. بنابراین اگر شما هم جز افرادی هستید که قصد آشنایی با انواع ویروس کرونا و روش های انجام آنها را دارید با ما در این مطلب همراه باشید.

تست آنتی بادی یکی از انواع تست کرونا

اولین روش تست کرونا که قصد داریم در این مطلب درباره آن صحبت کنیم تست آنتی بادی می باشد. در این روش معمولا از ابزارهایی استفاده می شود تا پادتنی که بدن در ازای ویروس کرونا تولید می شود را پیدا کنند. در واقع این روش یک روش غیرمستقیم برای تست کرونا می باشد و با پیدا کردن پادتن های بدن تشخیص داده می شود که آیا فرد به ویروس کرونا مبتلا شده است یا خیر؟ نکته مهمی که وجود دارد این است که آنتی بادی زمانی در بدن تولید می شود که بدن دچار حالت عفونی شود و همین موضوع باعث می شود تا چند روز الی چند هفته بعد از مبتلا شدن به این ویروس تست شما مثبت اعلام شود. در حال حاضر بسیاری از محققان ادعا دارند که به هیچ وجه نباید از این تست برای تعیین مبتلا شدن به ویروس کرونا استفاده کرد و باید برای این کار از روش های جدید تر استفاده کرد که در ادامه به معرفی این روش ها خواهیم پرداخت.

برخی از مزایا و معایب این تست

مدت زمانی که طول می کشد تا شما بتوانید نتیجه آزمایش خود را دریافت کنید معمولا بین یک تا سه روز است که این مدت زمان به منطقه ای بستگی دارد که شما در آن منطقه تست داده اید. معمولا شما برای این که بتوانید نتیجه درست تری را از این تست دریافت کنید بهتر است که مجددا تست دهید تا نتیجه دقیق تست خود را دریافت کنید. یکی از مهمترین مسائلی که درباره این مورد از انواع تست کرونا وجود دارد این است که تنها در صورتی که قبلا دچار ویروس کرونا شده باشید این تست این موضوع را در بدن شما نشان خواهد داد. نکته دیگر این است که این روش به هیچ وجه مبتلا شدن و یا عدم مبتلا شدن به ویروس کرونا را در زمان انجام تست به شما نشان نمی دهد و در نتیجه نمی توانید در زمان تست تعیین کنید که آیا شما مبتلا شده اید یا خیر

تست تشخیص عفونی PCR از دیگر انواع تست کرونا

این تست یکی از انواع تست کرونا که امروزه به عنوان بهترین روش برای انجام این کار شناخته می شود تست PCR می باشد. در این تست ویروس های فعال کرونا در بدن شما تشخیص داده می شوند و در نتیجه شما با دریافت نتیجه می توانید در صورت مبتلا شدن به این ویروس اقدام به قرنطینه خود کرده و یا این که در صورت بروز مشکلات حادتر در بیمارستان بستری شوید. این تست از آن جایی روش بهتری برای تست کرونا به شمار می آید که شما از طریق آن می توانید قبل از وخیم شدن وضعیت خود متوجه بروز این بیماری شوید و در نتیجه مراقبت های لازم را انجام دهید. علاوه بر این در صورت مبتلا بودن به این ویروس خطرناک شما ممکن است علائمی نداشته باشید و تنها با این روش متوجه وجود ویروس در بدن خود شده باشید، در این صورت می توانید خود را قرنطینه کنید تا از مبتلا شدن سایر افرادی که در نزدیکی شما هستند نیز جلوگیری کنید.

برخی از مزایا و معایب تست PCR

معمولا مدت زمانی که به طول می انجامد تا نتیجه تست شما به دست شما برسد به عوامل مختلفی بستگی دارد ولی به صورت میانگین می توان گفت که این نتیجه در یک بازه زمانی چند روزه تا یک هفته ای به دست شما می رسد و شما می توانید نتیجه تست PCR خود را در آن مشاهده کنید. یکی از مهمترین مزایای انجام تست PCR این است که دقت بسیار بالایی دارد و در صورتی که شما این تست را بدهید نیازی به هیچ گونه تست مجدد نخواهید داشت مگر این که دوباره در معرض ویروس کرونا قرار بگیرید. روشی که در این تست برای بررسی ابتلا به ویروس کرونا مورد استفاده قرار می گیرد بررسی ویروس فعال کرونا در مخاط حلق یا بینی است. یکی از نکاتی که درباره این روش وجود دارد این است که اگر قبلا به این ویروس مبتلا شده باشید و در حال حاضر ویروس فعالی در بدن شما وجود نداشته باشد این موضوع در تست PCR مشخص نمی شود.

نکاتی مهم درباره این تست

این تست که یکی از بهترین انواع تست کرونا به شمار می آید می تواند ویروس های فعال را در بدن شما تشخیص دهد، بنابراین اگر جواب تست شما مثبت بود سعی کنید اقدامات پیشگیرانه را به شکل درست و با استفاده از دستورات بهداشتی انجام دهید.

0 0 vote
Article Rating