در این مقاله قصد داریم که به ارائه اطلاعاتی در مورد مهم ترین راه های انتقال کرونا بپردازیم در صورتی که می خواهید در مورد اصلی ترین راه های انتقال کرونا اطلاعاتی را بدست آورید در این مقاله همراه ما باشید کرونا یا ویروس کرونا ویروس جدیدی است که هنوز اطلاعات کاملی در مورد آن وجود ندارد با این وجود بررسی مبتلایان می تواند نحوه ابتلا به این ویروس را آشکار کند.

کرونا

کرونا ، ویروس کرونا و یا کوید 19 در زمستان سال 2019 بود که برای اولین بار در شهر ووهان چین مشاهده شد و سرعت همه گیری این ویروس آنچنان شدید بود که در بازه زمانی کوتاهی کل دنیا را فرا گرفت. این ویروس ناشناخته و مرموز با سرعت بالای انتشار خود بسیاری از انسان ها را درگیر خود می کند و بدتر این که موجب مرگ بسیاری از افراد در گوشه و کنار جهان شده است. کوید 19 از خانواده ویروس های کرونا از جمله سارس و مرس می باشد که برای اولین با از حیوانات به انسان ها منتقل شده اند. در حال حاضر هیچ روش درمانی تخصصی برای این ویروس کشف نشده است لذا شناسایی راه های آلوده شدن از طریق این ویروس می تواند در پیشگیرای از آن تاثیر بسزایی داشته باشد.

راه های انتقال کرونا

هر چند به دلیل جدید بودن ویروس کرونا راه های انتقال آن بصورت کامل و دقیق شناسایی نشده است ولی با توجه به عملکرد ویروس های خانواده کرونا از جمله سارس و همچنین رفتار شناسایی آن از زمان شیوع راه اصلی شیوع آن بدست آمده است. البته کشفیات جدید ممکن است که راه هایی انتقال دیگری را نیز برای این ویروس مطرح کنند اما در حال حاضر اصلی ترین و عمده ترین راه های انتقال کرونا از طریق لمس اشیا آلوده و همچنین از طریق تنفس در محیط آلود می باشد که در ادامه به شرح راه های انتقال کرونا خواهیم پرداخت.

از راه لمس اشیا آلوده و تماس با چشم، دهان و بیینی

یکی از اصلی ترین راه های انتقال کرونا لمس اشیا آلوده به این ویروس می باشد از همان ابتدا که ویروس کرونا در چین پیدا شد و به بقیه کشورها انتشار یافت لمس اشیا آلوده یکی از مهم ترین راه های انتقال کرونا در نظر گرفته شد. در صورتی که شخصی مبتلا به ویروس کرونا باشد احتمالا به دلیل این که دست های او از طریق تماس با چشم، دهان و بینی آلوده شده است لذا در برخورد با اشیا مختلف نیز آن ها را آلوده می کند. گاهی ممکن است که شخص آلوده به این ویروس از طریق سرفه و عطسه نیز این ویروس را در سطوح مختلف پخش کند و زمانی که شخص آلود دست به سطوح و اشیا آلوده می زند در صورتی که دست های آلوده را به چشم، بینی و دهان خود بزند ویروس وارد بدن وی شده و در نتیجه شخص سالم را نیز بیمار می کند. در مکان های عمومی از جمله اتوبوس ها، خودپردازها، عابربانک ها، پارک ها، بانک ها، بیمارستان، پاساژها و… احتمال آلودگی سطوح و اشیا بیشتر است به دلیل این که افراد زیادی در این مکان ها در حال رفت و آمد هستند .

از راه تنفس و هوا

یکی ازعمده ترین راه های انتقال ویروس کرونا از راه تنفس و هوا می باشد هر چند در ماه های اول شیوع این ویروس بیشترین تاکید بر روی لمس اشیا آلوده و سپس لمس چشم، دهان و بینی بود اما در ماه های اخیر برای آلوده سازی بالای این ویروس از طریق تنفس و هوای آلوده تاکید شده است. هر چند ویروس کرونا در مقایسه با ویروس های دیگر سنگین است و مدت زمان زیادی را در هوا شناور نمی ماند اما در صورتی که شما در محیط بسته قرار گرفته باشید که از تهویه نامناسبی برخوردار است و اشخاص ناقل و آلوده نیز حضور دارند احتمال ابتلای شخص سالم افزایش خواهد یافت. حتی در فضای باز در صورتی که با شخص ناقل و آلوده در فاصله نزدیکی باشید عطسه، سرفه و حرف زدن وی می تواند موجب آلوده شدن شما شود و حتی در برخی موارد ممکن است که ویروس کرونا ساعت ها در هوا معلق بماند و موجب انتقال بیماری به افراد سالم شود. از آنجا که این ویروس در وهله اول ریه ها را تحت تاثیر قرار می دهد انتقال هوازی سریعترین راه برای تکثیر این ویروس می باشد.

پیشگیری با کنترل راه های انتقال کرونا

همانطور که گفته شد اصلی ترین راه های انتقال کرونا از طریق لمس اشیا آلوده و همچنین از طریق تنفس در هوای آلوده به ویروس می باشد لذا بهترین راه برای ابتلا نشدن به این ویروس کنترل راه های انتقال می باشد. برای همین منظور بعد از لمس اشیا آلوده به ویروس به هیچ وجه نباید چشم، بینی و دهان خود را لمس کنید و در اولین فرصت نیز باید نسبت به ضدعفونی دست های خود با مواد ضدعفونی کننده اقدام کنید. برای جلوگیری از انتشار کرونا از طریق هوا نیز بهترین وسیله پیشگیری کننده ماسک می باشد در صورتی که مجبور به حضور در بیرون از خانه هستید استفاده از ماسک می توانید امکان ابتلا به این ویروس را تا درصد بالایی کاهش دهد.

0 0 vote
Article Rating