سرطان کبد یکی از شایع ترین تومورهای بدخیمی است که عمدتا در قسمت های مختلفی از کبد خود را نشان می دهد که مهمترین علائم سرطان کبد به طور معمول، کاهش وزن افراد بدون داشتن هیچ نوع رژیم غذایی، تهوع و استفراغ، ورم شکم به طور مداوم، زردی رنگ بدن خصوصا در سفیدی چشم ها، ورم های غیر عادی در بخش هایی از بدن و بسیاری حالت های خاص دیگر می باشد. در واقع افراد مبتلا به دیابت و چاقی بیشتر در معرض این نوع سرطان قرار دارند، پس تغذیه می تواند در جلوگیری از این بیماری بسیار موثر باشد.

سرطان کبد چیست؟

سرطان کبد به رشد بی رویه سلول های کبدی در این بخش گفته می شود که غالبا از آنها با نام تومور بدخیم نام برده می شود. البته سرطان کبد در نمونه های مختلفی وجود دارد که شایع ترین آن را کارسینوم هپاتوسلولار معرفی می کنند که جزو سخت ترین نوع سرطان کبد است و معمولا علائم سرطان کبد در این نمونه سخت ترین حالت ها را برای بیمار پیش خواهد آورد. البته این نوع تومورهای بدخیم کبدی در نمونه های دیگری مانند:

 • کلانژیوکارسینوم
 • هپاتوبلاستوما

و… خود را نشان می دهند که زیاد تاثیری در عملکرد کبد ندارند بنابراین پزشکان این نوع تومورها و سرطان هایی که از قسمت دیگری از بدن به کبد سرایت کرده است را جزو سرطان کبد به شمار نمی آورند و معمولا آنها را سرطان متاستاتیک می نامند.

 مهمترین علائم سرطان کبد

اکثر بیمارانی که به سرطان کبد مبتلا می شوند در ابتدا هیچ نوع علائمی از این بیماری را نشان نمی دهند؛ اما به مرور زمان ممکن است شخص بیمار بسته به توان بدنی او علائمی نظیر:

 • کاهش وزن بدون داشتن رژیم غذایی و یا ورزش های سخت
 • کاهش اشتها و تحلیل رفتن قوای جسمی
 • درد بالای شکم
 • خستگی همیشگی و ضعف عمومی
 • حالت تهوع و استفراغ های مکرر خصوصا بعد از خوردن غذا
 • ورم شکم در تمام طول روز
 • زرد بودن پوست بدن بیمار خصوصا زرد بودن عنبیه چشم

و… را از خود ظاهر سازد و تحمل برخی از این حالت ها مخصوصا تهوع و استفراغ برای آن غیر ممکن باشد.

 نادرترین علائم سرطان کبد

در مورد پیشرفت و علائم سرطان های کبدی بهتر است بدانید که برخی از تومورهای بدخیم در کبد باعث ترشح هورمون هایی در سطح کبد می شود و غالبا می توانند علائم نادرتری را در بیمار نشان دهند. مثلا پایین آمدن قند خون افراد که به این پدیده هیپوگلیسمی گفته می شود حالت خاصی از بروز سرطان کبد است که باعث مرگ ناگهانی و یا غش در افراد می شود. این علائم بیشتر در افرادی که به شدت کاهش اشتها پیدا می کنند پیش خواهد آمد.

 علت اصلی سرطان کبد چیست؟

دقیقا علت اصلی بروز سرطان های کبدی مشخص نیست ولی در بیشتر مواقع پزشکان از بررسی علائم سرطان کبد به این موضوع پی برده اند که عواملی مانند:

 • عفونت های مزمن
 • ویروس های هپاتیت خاص
 • عادت های بد رژیم غذایی

و بسیاری فاکتورهای مهم دیگر می توانند علت اصلی رشد تومورهای سرطانی در کبد باشند. در واقع این بیماری زمانی پیش خواهد آمد که یک محرک بتواند در DNA جهشی را به وجود آورد که در نهایت تقسیم سلول های کبد از کنترل خارج می شوند و یک تومور را با نام سرطان کبد پدید می آورند.

 از چه علائمی سرطان کبد را تشخیص دهیم؟

هیچگاه شما تنها با بررسی ظاهری فرد و مشخص بودن علائم سرطان کبد نمی توانید شخصی را مبتلا به سرطان کبد بدانید. در حقیقت تنها شخصی که می تواند از طریق انجام آزمایش خون و همچنین تست های تصویری به وجود تومور بدخیم در ناحیه کبد پی ببرد یک پزشک متخصص داخلی است. اصولا پزشکان با دیدن علائم سرطان کبد در فرد بیمار، ناهنجاری های کبدی را مورد آزمایش قرار می دهند و با اجرای عملیات پیشرفته تری مانند سونوگرافی، ام آر آی و تصویربرداری های دیگری نظیر سی تی اسکن سعی می کنند به درستی ناحیه تخریب شده را شناسایی کنند و برای برداشت قسمتی از بافت کبد کارهای لازم را انجام دهند و میزان رشد تومور را به بیمار گزارش دهند.

البته روش های متنوع دیگری برای تشخیص دادن این بیماری وجود دارد که معمولا پزشکان متخصص از اعداد 1 تا 4 و یا با اجرای حروفی از A تا D این نوع بیماری را تقسیم بندی می کنند که غالبا  بیماران دارای شماره 4 و یا حروف D بدترین علائم سرطان کبد را در خود خواهند داشت.

 بهترین درمان برای سرطان کبد

اگر چه گرم کردن سلول های سرطانی، مصرف برخی داروهای شیمیایی و همچنین تغدیه مناسب می تواند بخشی از تومورهای کبدی را نابود کند اما قطعا تنها راه درمان برای بیمارانی که مبتلا به سرطان کبد شده اند جراحی بخشی از کبد،  انجام پیوند کبد و  استفاده از شیمی درمانی و پرتو درمانی می باشد. البته فراموش نکنید که در درمان این دسته از بیماران استفاده از غذاهای غنی از پروتئین مانند انواع آجیل ها و لبنیات  می تواند بسیار مفید باشد. البته غذاهای کامل مانند بلغور جو، برنج قهوه ای، میوه ها و سبزیجات بدون شک در درمان این بیماری نقش بسزایی خواهند داشت.

0 0 votes
Article Rating