قبل از اینکه به موضوع درمان سرطان کبد بپردازیم لازم است بدانید سرطان کبد می تواند از دیگر اندام های بدن از جمله ریه، پستان، معده و روده به این بخش سرایت کند و یا اینکه این بیماری مربوط به خود سلول های اصلی کبد باشد که به آن کارسینوم هپاتوسلولار می گویند و غالبا جزو شایع ترین بیماری ها به ویژه در میان مردان می باشد. اما انواع دیگری از سرطان کبد نیز وجود دارد که با نام های کلانژیوکارسینوم داخل قدامی و همچنین هپاتوبلاستوما شناخته می شوند. با توجه به این موضوع در این بخش سعی داریم درباره انواع روش های درمانی سرطان کبد صحبت کنیم. پس با ما همراه شوید.

مهمترین علائم سرطان کبد چیست؟

پس از ابتلا فرد به سرطان کبد ممکن است به مرور زمان علائمی در بدن ایجاد شود که نشانگر ابتلا به این بیماری باشد. به طوری که ممکن است فرد

 • دچار کاهش وزن بدون دلیل شود
 • اشتهایش را از دست بدهید
 • در قسمت بالای شکم خود احساس درد کند.
 • ورم شکم، تهوع و استفراغ داشته باشد.
 • دچار خستگی و ضعف شود.

و یا اینکه رنگ پوست زرد شده و تا جایی پیش برود که این رنگ زرد به سفیدی چشمان او هم سرایت کند. با این وجود فرد باید به پزشک مراجعه کرده تا دلیل ایجاد این علائم در بدن خود را تشخیص بدهد.

راه های تشخیص سرطان کبد

تشخیص سرطان کبد اولین مرحله برای درمان سرطان کبد می باشد. از طرفی با توجه به اینکه روش های بسیاری برای تشخیص این بیماری وجود دارد، بنابراین پزشک سعی می کند از روش های مختلفی کمک بگیرید تا میزان پیشرفت بیماری را تشخیص داده و کار درمان سرطان کبد بهتر انجام شود. برای تشخیص این بیماری از روش هایی مانند:

 • انجام آزمایش خون: در این روش عملکرد کبد به خوبی مورد بررسی قرار می گیرد.
 • تصویربرداری از کبد که معمولا از طریق سونوگرافی، سی تی اسکن و ام آر آی انجام می شود.
 • برداشت بخشی از بافت کبد برای آزمایش که معمولا این روش برای قطعی شدن سرطان کبد انجام می شود.

پس از تشخیص بیماری سرطان در کبد اولین کاری که برای درمان سرطان کبد انجام می شود تعیین و تشخیص میزان وسعت بیماری در بدن می باشد. بنابراین پزشک تشخیص می دهد که این بیماری در چه مرحله ای است و چه روش های درمانی برای آن بهتر است انجام شود.

روش های درمان سرطان کبد

درمان سرطان کبد معمولا با توجه به میزان درگیری فرد با بیماری، سن او، وضعیت جسمی و بسیاری موارد دیگر انجام می شود. اما معمولا امروزه روش های بسیاری برای درمان سرطان کبد وجود دارد که از این روش ها می توان به:

 • جراحی تومور سرطانی در کبد
 • جراحی پیوند کبد

اشاره نمود. در این صورت اگر تومور کوچک باشد و تنها بخش کوچکی از کبد را درگیر کرده باشد پزشک تومور را از کبد برداشته و تنها همان بخش را جراحی می کند. اما در صورتی که بخش های وسیع تری از این اندام مبتلا باشد لازم است تا برای فرد یک کبد سالم را پیوند بزنند.

درمان سرطان کبد به روش موضعی

اما علاوه بر روش جراحی، امروزه از روش های موضعی درمان سرطان کبد نیز استفاده می کنند. در این روش ها پزشک مستقیما روی سلول های سرطانی کار می کند و سعی می کند رشد و پیشرفت آنها را متوقف سازد. بنابراین از روش هایی از قبیل

 • گرم کردن سلول های سرطانی کبد
 • یخ زدن سلول های سرطانی کبد
 • شیمی درمانی

کمک بگیرد. که در روش اول با کمک سونوگرافی به عنوان راهنما سعی می کند سوزن هایی را از شاف شکمی وارد سلول های سرطانی کرده و با جریان الکتریکی از طریق گرم کردن آنها را از بین ببرد. در روش دوم که به کرایو ابلیشن نیز معروف است پزشک سعی می کند با ابزاری که حاوی نیتروژن مایع است سرمای بسیار شدیدی را به سلول های سرطانی وارد کرده و آنها را از بین ببرد. روش سوم نیز راهکاری است که از این طریق داروهای ضد سرطانی مستقیما به کبد وارد می شوند.

پرتو درمانی برای سرطان کبد

یکی دیگر از روش های درمان سرطان کبد، پرتو درمانی است. در این روش از اشعه ایکس و پرتو ها استفاده می شود تا با تاباندن این اشعه های قدرت بالا، سلول های سرطانی از بین بروند. این روش با دقت بسیار بالایی انجام می شود چرا که پزشک باید مراقب بافت های سالم کبد نیز باشد. نوع خاصی از روش پرتو درمانی با نام تشعشعی استریوتاکتیک شناخته می شود که تیرهای اشعه در نقطه ای متمرکز تابانده می شوند.

درمان دارویی سرطان کبد

در این روش از داروهای خاصی استفاده می شود تا وارد کار شده و اختلالات ایجاد شده توسط تومورها را از بین ببرد اما لازم است بدانید این روش هنوز به مطالعه بیشتری نیاز دارد و به شیوه رایجی روی بیماران مبتلا انجام نمی شود.

درمان سرطان کبد با تغذیه سالم

تغذیه سالم از مهمترین مواردی است که علاوه بر اینکه می تواند در جلوگیری از ابتلا به بیماری نقش داشته باشد بلکه در کنترل بیماری نیز تاثیر بسزایی دارد. بنابراین سعی کنید

وزن ایده آل داشته باشید.

غذای سالم و مکرر در طول روز بخورید.

از انواع مواد غذایی پروتئینی مصرف کنید.

هر روز میوه و سبزیجات بخورید.

مصرف غلات را در برنامه خود بگنجانید.

غذای سرخ شده و چرب نخورید.

مصرف کافئین، شیرینی و شکر را قطع یا کم کنید.

ضمن اینکه سعی کنید روزانه حجم بالایی آب بنوشید و بدن خود را هیدراته کنید تا از این طریق بتوانید عملکرد کبد خود را بهبود ببخشید و نقش موثری در کنترل بیماری خود داشته باشید. در این راستا انجام ورزش های سبک روزانه را نیز فراموش نکنید.

0 0 votes
Article Rating