تولید واکسن کرونا مهمترین راه حل درمانی است که امروزه تمام جهان درگیر آن است. کرونا بیماری مسری است که تاکنون 712 هزار نفر را به کام مرگ کشانده است. امروزه نتایج مختلفی در مورد کرونا در ایران و جهان به دست آمده است که در این مقاله در مورد آن نیز بحث خواهیم کرد.

کرونا

بیماری کرونا که با نام COVID-19 شناخته می شود، بیماری ناشی از ویروس جدیدی از خانواده کرونا است که در دسامبر سال 2019 در چین پدیدار شد.

علائم COVID-19 شامل سرفه ، تب یا لرز ، تنگی نفس یا مشکل در تنفس ، درد در عضلات یا بدن ، گلودرد ، از بین رفتن طعم و بو ، احساس اسهال ، سردرد ، خستگی ، حالت تهوع یا استفراغ و احتقان یا آبریزش بینی است. COVID-19 می تواند شدید باشد و در برخی موارد باعث مرگ می شود. coronavirus جدید می تواند از فرد به فرد دیگر پخش شود. سرعت شیوع این ویروس در بین انسان ها بسیار بالا است.

تا به امروز هنوز واکسن کرونا ویروس وجود ندارد. تنها راه درمان از طریق پیشگیری است که شامل شستشوی مکرر دست، سرفه کردن به قسمت خم آرنج ، در خانه بودن حفظ فاصله اجتماعی با دیگران و در صورت عدم رعایت مسافت فیزیکی، پوشیدن صورت و بینی با ماسک های پزشکی است.

راه های درمان کرونا

همانطور که گفتیم، راه درمانی تاکنون برای این بیماری پیدا نشده است و تمام راه ها برای جلوگیری و تضعیف این بیماری است. در واقع راه حل نهایی درمان با تولید واکسن کرونا محقق می شود که پزشکان و دانشمندان تاکنون به نتیجه نهایی در مورد آن دست نیافته اند.

از جمله راه های درمان این بیماری می توان گفت:

  • خودمراقبتی: مهمترین راه جلوگیری از ابتلا به این بیماری و قطع زنجیره آن است. مانند سایر ویروس های سرماخوردگی و آنفولانزا ، آسان ترین راه حل است که در این راه می توان به نکات زیر توجه کرد: به مقدار زیاد مایعات بنوشید. به اندازه کافی آب بنوشید تا پوستتان رنگی کم رنگ و روشن داشته باشد. از مصرف الکل خودداری کنید زیرا این امر باعث کمبود آب شما می شود. استراحت فراوان کنید. در صورت بروز علائم بیماری کرونا باید خود را از محیط خانه و دیگران جدا کنید و در حالی که ناخوشایند هستید از هرگونه فعالیت شدید جلوگیری کنید. برای درمان برخی از علائم خود از داروهای بدون نسخه استفاده کنید.
  • استفاده از دارو:
  • داروها: در حال حاضر درمانی برای COVID-19 یا واکسن علیه کرونا ویروس وجود ندارد. هدف از درمان، مدیریت و کاهش علائم تا زمان بهبودی است. بیشتر افراد – حدود 80٪ – دارای عفونت بدون علامت یا خفیف هستند که می توانند در خانه درمان شود. طبق توصیه کمیسیون داروهای انسانی استفاده از داروهایی مانند ایبوپروفن و داروهای ضد التهابی و غیر استروئیدی کرونا را تشدید نمی کنند و می توان با تجویز پزشک از این دارو ها و داروهایی مانند پارستامول استفاده کرد. لازم به ذکر است که آنتی بیوتیک ها نمی توانند باعث بهبودی این بیماری شوند بنابراین مصرف آنها توصیه نمی شود.
  • برخی دیگر از درمان ها شامل مواردی مانند مصرف عسل و لیمو است که برای تضعیف گلو درد، سرفه و سرماخوردگی و … انجام می شود.

واکسن کرونا

واکسن کرونا در واقع نوعی درمان است که موجب تحریک سیستم ایمنی بدن شده و می توان این سیستم را در برابر ویروس ها، باکتری ها و … ایمن کند.

اولین نوع واکسن در قرن 18 توسط ادوارد جنر برای آبله کشف شد که توانست با تست آن روی یک پسر بچه، آن فرد را در برابر بیماری آبله مصون کند.

زمان تولید واکسن کرونا

در مورد تولید واکسن کرونا دشوار است بگوییم چه زمانی واكسن موثری علیه این ویروس تولید خواهد شد. تولید واکسن برای یک بیماری عفونی جدید، معمولاً بین 5 تا 10 سال طول می کشد. تمام تلاش ها برای تسریع در تولید واکسن COVID-19 در سراسر جهان در حال انجام است.

با این حال باید در مورد درمان های احتمالی کرونا از طریق واکسن گفت قبل از ایجاد واکسن با عملکرد مناسب، باید تحقیقات قابل توجهی و مفصلی در مورد خود ویروس انجام شود. علاوه بر این، واکسن احتمالی نیز برای ایمنی و اثربخشی باید در حالت بالینی آزمایش شود. همه اینها زمان زیادی را می طلبد.

آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا در جهان

در مورد آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا در جهان باید گفت:

  • واکسن کرونا شرکت “مدرنا” یکی از شرکت های بیوتکنولوژیک آمریکایی طبق آخرین خبرها وارد مرحله نهایی آزمایش ها شده است که در آستانه تولید انبوه قرار می گیرد.
  • “فایرز” بزرگترین شرکت داروسازی بزرگ جهان است که اعلام کرده اند تا پایان سال 2021 بتوانند اقدام به تولد واکسن کرونا نمایند.
  • دانشگاه استنفورد با همکاری شرکت “آسترازنکا” توانسته اند با نتایج آزمایش های اولیه و ثانویه، پاسخ ایمنی قدرتمند در سیستم ایمنی بدن ایجاد کنند. تولید واکسن کرونا در بر روی 50 هزار داوطلب در حال انجام است.
  • طبق گزارش خبرگزاری اسپوت نیک، روسیه با خبر تولید واکسن کرونا در جهان، مردم را غافلگیر کرده است. طبق گفته این کشور این واکسن تا یک ماه دیگر به تولید انبوه می رسد.

با تولید واکسن ها، می توان گفت سیستم ایمنی بدن می تواند تاریخچه ای از این ویروس را در خود ثبت کند که در هنگام مواجهه بعدی با آن می تواند آن را دفع نماید. با این کار عملا می توان گفت زمان پایان کرونا از نظر مرگ و میر و مبتلا شدن به آن تا حد زیادی انجام پذیر است.

0 0 vote
Article Rating