تشکیل سلول های بدخیم سرطانی در بافت کبد موجب بروز بیماری سرطان کبد در کودکان می شود. این بیماری با نام کارسینوم هپاتوسلولار معروف است و نوعی از سرطان کبد می ‌باشد که در قسمت‌ های دیگر بدن انتشار پیدا می ‌کند و ممکن است کودکان در همه سنین به این بیماری مبتلا شوند. سرطان کبد اولیه در کودکان و بزرگسالان بروز پیدا می کند و لازم به ذکر است که درمان مخصوص آن برای کودکان با درمان بزرگسالان فرق دارد.

عوامل موثر روی بیماری سرطان کبد در کودکان

بعضی از بیماری‌ ها و اختلالات احتمال ابتلا به سرطان کبد اطفال را افزایش می ‌دهند. اختلالات و بیماری های مختلفی وجود دارند که موجب بروز ابتلا به سرطان کبد در اطفال می شوند. عواملی که موجب شود احتمال بروز سرطان کبد در کودکان افزایش پیدا کند، به عنوان عاملی پرخطر شناخته می شوند. البته باید گفت که داشتن عوامل خطر به این معنا البته لازم به ذکر است که داشتن عوامل خطر به این معنی نیست که فرد دچار سرطان شده است و عدم وجود عامل خطر نیز به این معنا نیست که فرد هرگز به این بیماری دچار نمی شود.

هر فردی که احتمال می دهد در معرض خطر ابتلا به سرطان باشد، لازم است با پزشک خود مشورت کند. همان گونه که گفته شد سرطان کبد در کودکان خود را به شکل های مختلفی نشان می دهد. اما این سرطان را می توان در جریان اسکن کشف کرد. در ادامه این مقاله به معرفی عوامل پر خطر برای بیماری سرطان کبد کودکان می پردازیم.

 • جنسیت مذکر
 • وزن خیلی کم در هنگام تولد
 • ابتلا به سندروم بک ویت – ویدمن
 • آسیب ‌دیدگی کبد به علت داشتن بیماری‌ هایی مانند سیروز صفراوی یا تیروزینمی
 • ابتلا به پولیپوز آدنوماتوز فامیلی
 • ابتلا به هپاتیت C. یا هپاتیت B.
 • بلوغ جنسی زودرس در پسران
 • احساس وجود توده (برآمدگی) و درد در شکم
 • کاهش بی‌ دلیل وزن
 • از دست دادن اشتها
 • حالت تهوع و استفراغ

آزمون های تشخیص سرطان کبد در کودکان

برای اینکه بیماری سرطان کبد کودکان تشخیص داده شود، از آزمون های مختلفی که مربوط به آزمایش کبد و خون هستند، استفاده می شود. این آزمون ها عبارتند از:

معاینه فیزیکی و اخذ پیشینه پزشکی بیمار: برای بررسی علائم عمومی سلامت بدن بیمار معاینه می شود و علائم بیماری مانند وجود توده یا هر چیز دیگری که غیر عادی باشد، بررسی می شود. همچنین سوابق وضعیت سلامتی فرد نیز بررسی شده و بیماری هایی را که او در گذشته داشته است و درمان هایی که  لازم در مورد بیماری هایی که در گذشته فرد به آنها مبتلا بوده و درمان هایی که قصد انجام آنها را داشته است در نظر گرفته می شود.

آزمایش سرم نشانگر تومور: در این روش نمونه ای از این خون فرد آزمایش می‌ شود تا از این طریق اندازه گیری حجم مواد خاصی که در اندام ها وجود دارد و بافت ها و سلول های تومور داخل خود انجام شود. در صورتی که برخی از مواد در خون افزایش پیدا کنند، این موضوع نشان ‌دهنده وجود انواع خاصی از سرطان ها می باشد که به این مواد نشانگر تومور گفته می شود. کودکانی که دارای سرطان کبد هستند در خون آنها مقدار زیادی از پروتئین به نام آلفا فیتو پروتئین و یا هورمونی که گنادوتروپین جفتی انسانی نام دارد، مشاهده می شود.

شمارش کامل سلول ‌های خون (CBC) و آزمون‌ های بررسی عملکرد کبد، عکسبرداری اشعه ایکس شکم، سی.تی.اسکن (سی.ِای.تی.اسکن)، ام.آر.آی. (تصویر‌برداری با تشدید مغناطیسی)، سونوگرافی و نمونه برداری از دیگر آزمایش هایی هستند که برای تشخیص سرطان کبد در کودکان از آنها استفاده می شود.

سرطان کبد در اطفال

در رابطه با سرطان کبد در کودکان باید ذکر کرد که علت مشخص و خاصی برای این بیماری وجود ندارد. ولی موارد مختلفی وجود دارند که در ایجاد سرطان کبد کودکان موثر هستند. از جمله این موارد می ‌توان به مسائل ژنتیکی، تغذیه نامناسب، آلودگی‌ های محیطی، دارو و درمان های گذشته و بیماری های ارثی و ژنتیکی بیماران اشاره کرد که موجب می ‌شود سلول ‌های سرطان در سال‌ های بعد تولید شوند. برای تشخیص سرطان کبد در کودکان باید تصویربرداری پزشکی یا اسکن شکمی ام آر آی و سی تی اسکن انجام شود که این آزمایشات نشان دهنده وجود مشکل در بدن خواهند بود.‌ در آخر در صورتی که نیاز باشد بیوپسی یا همان نمونه برداری، وجود سرطان کبد در بدن کودکان را تایید خواهد کرد.

در رابطه با تومورهای بدخیم کبد باید گفت که این تومورها کمتر از دو درصد گروه کودکان را دچار مشکل خواهند کرد. شایع ترین تومور بدخیم در کودکان هپاتوبلاستوم ا می باشد که حدود ۵۰ تا ۸۰ درصد از تمامی سرطان های کبد که در کودکان زیر ۱۵ سال بروز پیدا می ‌کند به علت این مشکل می باشد. ‌در مقایسه با دختران باید گفت که شیوع سرطان کبد کودکان در پسران بیشتر است. علت بروز این بیماری در پسران بحث های ژنتیکی، عوامل ارثی و مواردی می باشد که در پسران وجود دارد.

علائم سرطان کبد کودکان

از شایع ترین علت بیماری سرطان کبد در کودکان به توده های شکمی و بزرگی شکم می توان اشاره کرد. در صورتی که رشد تومور زیاد شود، احتمال دارد که غده دردناک شود و کودک دارای علائمی مانند از دست دادن اشتها، کاهش بی دلیل وزن، استفراغ و بلوغ جنسی زودرس در پسران شود. همچنین در صورتی که این بیماری به دیگر قسمت های بدن برسد، مانند مغز استخوان و یا ریه موجب بروز علائمی در این بافت خواهد شد. از جمله این عوامل می ‌توان تنگی نفس، اختلالات خونی و کم خونی اشاره کرد. در صورتی که متاستاز به بافت استخوانی رسیده باشد موجب بروز درد های شدید استخوانی در کودک می شود.

روش درمان سرطان کبد در اطفال

در صورتی که سرطان کبد در کودکان در همان اوایل تشخیص داده شود، امکان موفقیت درمانی آن با شیمی درمانی و جراحی بسیار بالا خواهد بود و احتمال زنده ماندن کودک در این صورت بیش از ۷۰ درصد می باشد. ولی در صورتی که در مراحل بالاتر باشد و کودک متاستاز شده باشد، می توان گفت تقریبا کلیه اندام های بدن کودک دچار آن می شود و در این صورت موفقیت درمان با جراحی و شیمی درمانی به میزان زیادی کاهش پیدا خواهد کرد. از این رو لازم است که از روش های درمانی دیگری مثل پیوند با سلول های بنیادی یا از بین بردن متاستاز تومور بر دیگر نقاط بدن باید استفاده کرد. متاسفانه باید گفت که در سال ‌های اخیر از سرطان کبد در کودکان با افزایش همراه بوده است. بنابراین سرطان ها دارای تغییرات بسیار زیادی بوده و بنابراین لازم است که عوامل محیطی بیشتر در نظر گرفته شوند.

0 0 votes
Article Rating