بیماری های دستگاه گوارش شامل تمامی بیماری هایی است که عملکرد دستگاه گوارش را مختل می کند. دستگاه گوارش شامل اندام ها و اعضای مختلفی از دهان تا مقعد است که شامل مری، معده، روده کوچک، روده بزرگ و همچنین دهان است. این بیماری ها باعث اختلال در عملکرد سیستم گوارش می شوند که در نتیجه آن، با توجه به اهمیت دستگاه گوارش در بدن، بر تمام بدن تاثیرات منفی خواهد گذاشت. در این مقاله می خواهیم با معرفی دستگاه گوارش، به معرفی بیماری های دستگاه گوارش بپردازیم و در مورد آنها اطلاعات بیشتری در خصوص علائم، دلایل و راه های درمان بیان کنیم.

دستگاه گوارش

دستگاه گوارش یکی از قسمت های مهم بدن است که حالتی لوله ای شکل دارد. این اندام لوله ای از دهان شروع شده و تا مقعد ادامه دارد و از قسمت های مختلفی تشکیل شده است که هر کدام وظایف خاص خود را انجام می دهد. از جمله این بخش ها می توان به دهان، مری، روده کوچک و بزرگ و معده اشاره نمود که غذا از بین آنها می گذرد.

دستگاه گوارش که اندامی به طول حدود 7 متر است، وظیفه محلول کردن مواد غذایی که به بدن ما می آید را دارد. از آنجایی که هر ماده غذایی باید برای جذب شدن توسط بدن، به صورت محلول در آب در بیاید، لازم است به مواد ساده تر و کوچکتری تبدیل شود که این وظیفه را دستگاه گوارش انجام می دهد.

معرفی بیماری های دستگاه گوارش

اختلال دستگاه گوارشی در واقع مشکلی است که شامل بیماری های دستگاه گوارش می باشد. همانطور که در متن قبل هم اشاره کردیم، دستگاه گوارش از قسمت های مختلفی تشکیل می شود که اگر یکی از این اندام ها دچار مشکل شوند، بیماری های دستگاه گوارش به وجود می آید.

در ادامه این مقاله می خواهیم به چند نوع از بیماری های دستگاه گوارش اشاره کنیم که می تواند بر سلامت کلی بدن اثر بدی داشته باشد. این بیماری ها جزو شایع ترین بیماری های دستگاه گوارش هستند که برای تشخیص آنها، لازم است افراد بیمار، تحت معاینه و آزمایش های تخصصی قرار بگیرند. به طور کلی بیماری های دستگاه گوارش می تواند بر هضم و جذب مواد غذایی توسط بدن تاثیرگذار بوده و مشکلات متعددی را بر بدن انسان ها پدید بیاورد.

یبوست از شایع ترین بیماری های دستگاه گوارش

یبوست را می توان جزو  انواع بیماری های دستگاه گوارش و جز شایع ترین آنها دانست که علت اصلی آن کندی سرعت عبور مواد غذایی از روده بزرگ می باشد. در توضیح بیماری های دستگاه گوارش در رابطه با یبوست باید گفت مهم ترین نشانه از یبوست در فرد مبتلا به این بیماری، مدفوع سخت و کوچکی است که دف آن همراه با درد و سختی می باشد. از علائم دیگر یبوست باید به نفخ، درد معده، بواسیر و نفخ روده اشاره نمود.

دلایل پیش زمینه ای مختلفی برای ایجاد این بیماری وجود دارد که می توانند عواملی همچون کم آبی، بارداری، عدم تحرک، داروهای خاص، کمبود فیبر در غذاها و رژیم غذایی، مکمل های آهن و مواد مخدر باشند. برای بهبود و درمان این یبوست لازم است فرد رژیم غذایی خود را تغییر داده، تحرک خود را افزایش دهد. همچنین ورزش و مصرف آب در کنار مشورت با پزشک برای جایگزینی داروهایی که ایجاد یبوست می کنند از دیگر راه حل های برطرف کردن یبوست است.

بیماری کرون

این بیماری یکی دیگر از بیماری های مربوط به دستگاه گوارش است که مرتبط با روده می باشد. در این بیماری مزمن (آهسته) تمام قسمت های دستگاه گوارش مورد تاثیر قرار می گیرند. این بیماری با اینکه در قسمت های مختلف دستگاه گوارش از دهان تا مقعد ایجاد التهاب می کند اما نقطه استارت آن التهاب های روده کوچک و محل اتصال آن به روده بزرگ است.

یکی از نکاتی که باید در مورد این بیماری بیان کرد، متداول بودن آن در کشورهای غربی است که علائم آن بیشتر در مواقع تنش ها و فشار های عصبی و استرس به انسان ها بیشتر می شود. این علائم مانند اسهال ممکن است تا هفته ها ادامه یابد. از دیگر علائم بیماری کرون می توان به درد شکم و کاهش وزن اشاره نمود. امروزه برای درمان این بیماری از داروهای سرکوب گری مانند سالیسیلات و سیپروفلوکساسین استفاده می شود.

بیماری اسهال از بیماری های دستگاه گوارش

در ادامه مبحث آشنایی با بیماری های دستگاه گوارش باید به یکی دیگر از بیماری های شایع دستگاه گوارش به نام اسهال اشاره نمود که ممکن است برای هر فرد در زندگی پیش بیاید. این بیماری که با مدفوع مکرر، همراه با آب و با شدت همراه است، معمولا ناشی از ویروس یا میکروب می باشد.

از علائم بیماری اسهال می توان به درد و گرفتگی شکم، استفراغ و حالت تهوع اشاره کرد. همچنین ذکر این نکته هم لازم است که ممکن است این بیماری همراه با بیماری های دیگر دستگاه گوارش از جمله سلیاک و کرون هم همراه باشد. معمولا برای درمان اسهال از آنتی بیوتیک ها، داروهایی مانند دیفنوکسیلات و لوپرامید (برای کندی حرکت روده) و محلول های الکترولیت (برای کمبود آب ناشی از اسهال) تجویز می شوند.

بیماری دیورتیکولار

دیورتیکولار یکی از بیماری های مزمن روده و دستگاه گوارش است که معمولا به علت بیرون زدگی های کیسه مانند به خصوص در دیواره های روده بزرگ ایجاد می شود. این بیماری که ممکن است با بیماری هایی از جمله یبوست و تب مشاهده شود، همراه با درد و التهاب ناشی از دیواره های روده همراه است و معمولا به عنوان یکی از شایع ترین بیماری های دستگاه گوارش نیز شناخته می شود.

جالب است بدانید که نیمی از بیماران این نوع اختلال گوارشی، افراد بالای 60 سال هستند. تاکنون علت این بیماری، رژیم های غذایی کم فیبر یا موارد ژنتیکی معرفی شده است. این بیماری علائمی نداشته و درمان آن باید از طریق مصرف مواد غذایی پرفیبر و مسکن انجام شود.

بیماری رفلاکس معده و سلیاک

برگشت اسید معده در اثر تضعیف اسفنکتر تحتانی مری بیماری است که تحت عنوان رفلاکس معده شناخته می شود. این بیماری علائمی از جمله سوزش سردل، نارسایی معده، درد قفسه سینه، حالت تهوع، سوزش معده دارد.

برای درمان بیماری رفلاکس معده از بیماری های دستگاه گوارش، معمولا داروهایی تجویز می شوند که عبارتند از:

  • آنتی اسید ها
  • مهار کننده های پمپ هیدروژنی
  • نکسیوم و امپرازول
  • داروهایی برای افزایش انقباض عضلانی که برای اسفنکتر تحتانی مری (متوکلوپرامید، دومپریدون و سیزاپراید)

سلیاک یکی دیگر از بیماری هایی است که ممکن است در میان ایرانیان نیز دیده شود. این بیماری نوعی بیماری خود ایمنی است که طبق آمارها در بین 1.4 درصد از جمعیت جهان اتفاق افتاده و شیوع بیشتر آن در میان هندی ها، ایرانی ها، چینی ها و ایتالیایی ها بیشتر است.

نکته ای که در مورد این بیماری می توان گفت این است که علائم این بیماری بسیار مختلف است که می تواند شامل اسهال، خستگی، استفراغ، ناراحتی معده، تهوع، کاهش وزن، نفخ و سوء تغذیه باشد.

در رابطه با درمان این بیماری، محققان پیشنهاد می دهند تا بیماران رژیم غذایی بدون گلوتن را در زندگی خود دریافت کنند. با این کار زخم های روده آنها رو به بهبودی رفته و این بیماری به مرور کمرنگ تر می شود. در رژیم غذایی بدون گلوتن لازم است از محصولاتی از جمله گندم، جو و محصولات حاوی چاودار و مشتقات آنها جلوگیری شود.

در انتها در مورد این بیماری ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که اگر سلیاک با علائم هشدار دهنده ای ظاهر نشد، لازم است تا از طریق انجام آزمایش های خون، تست تحمل خوراکی ها و آزمایش های بیوپسی تشخیص این بیماری در فرد انجام شود.

بیماری سندرم روده تحریک پذیر

سندروم روده تحریک پذیر آخرین بیماری است که می خواهیم در این مقاله معرفی کنیم. این بیماری در هنگام تغییر عادات روده ای شامل یبوست یا اسهال، زمانی که مواد غذایی شیر، الکل، برخی میوه و سبزیجات و مواد غذایی دارای فیبر نامحلول مصرف می شود، به وجود می آید. از علائم این بیماری همچنین باید به ایجاد نفخ و دردهای شکمی اشاره نمود که با بسیاری از بیماری های دیگر دستگاه گوارش مشترک است.

همانطور که در ابتدای بحث گفتیم، درمان بیماری های دستگاه گوارش باید توسط پزشک انجام شود. در مورد این بیماری، درمان و تشخیص باید توسط چند پزشک انجام شود تا از اطمینان آن حاصل شود. با توجه به اینکه هنوز درمان دقیقی برای این بیماری پیدا نشده است، فرد باید با توجه به نوع علائمی که از این بیماری دارد (اسهال و یبوست)، رژیم غذایی که دارد را تغییر داده و داروهای متناسب با این علائم را با تجویز پزشک مصرف کند. همچنین لازم به ذکر است که علائم این بیماری ممکن است با گذر زمان تغییر کند.

0 0 vote
Article Rating