در مورد بیماری کبد چرب در کودکان و درمان آن چه اطلاعاتی دارید؟ بیماری کبد چرب دارای سه نوع مختلف می باشد که یکی از آنها کبد چرب غیر الکلی بوده و با نام کبد چرب در کودکان شناخته می‌شود.‌ به طور کلی ممکن است، میزان کمی چربی در سلول‌ های کبد جمع شود که اگر این چربی ها بیش از اندازه باشد، فرد دچار بیماری کبد چرب خواهد شد.

بیماری کبد چرب در کودکان و درمان آن

منظور از کبد چرب غیر الکلی این است که این بیماری در اثر مصرف زیاد الکل اتفاق نمی افتد. بیماری کبد چرب غیر الکلی که در سال های اخیر شیوع زیادی در کودکان داشته است، هم اکنون از بیماری های شایع و مزمن در کودکان به شمار می آید. بیماری کبد چرب طی چند دهه و خیلی آرام اتفاق می افتد. فقط تعداد محدودی از کودکان ممکن است در سنین پایین به این بیماری مبتلا شوند. طبق داده های به دست آمده از تحقیقات مختلف، مشخص شده است، بیماری کبد چرب در کودکان در صورتی که زودهنگام تشخیص داده شود، در جوانی دارای نقش بسیار مهمی در جلوگیری از پیشرفت و پیشگیری از بیماری‌های کبدی مثل سیروز و سرطان خواهد شد‌. آیا می دانید چه عواملی باعث بروز بیماری کبد چرب می ‌شوند و کبد چرب در کودکان و درمان آن چگونه اتفاق می افتد، در این مقاله شما را با روش های موثر روی کبد چرب در کودکان و درمان آن آشنا می کنیم.

چگونگی رخ دادن بیماری کبد چرب در کودکان

انسولین هورمونی می ‌باشد که از طریق پانکراس ترشح شده و روی عضله ها و سلول های چربی تاثیر زیادی می گذارد. ‌در تنظیم قند خون و ایجاد تعادل در انرژی بدن انسولین نقش بسیار مهمی را برعهده دارد و در برخی از افراد ممکن است که سلول های چربی و عضله قادر به واکنش نسبت به انسولین نباشند، در این صورت لوزالمعده به منظور کم کاری مجبور است که انسولین بیشتری ترشح کند. در این صورت کبد که روی آن انسولین تاثیر زیادی می گذارد و شروع به جمع کردن مقدار زیادی چربی در سلول های خود کرده و این موضوع باعث می شود سوخت و ساز چربی ها کاهش پیدا کند.

افرادی که نسبت به انسولین دارای مقاومت هستند، به بیماری کبد چرب دچار می‌ شوند و اکثر چربی در ناحیه شکم آنها جمع‌ آوری خواهد شد. از این رو مقدار زیادی از این چربی به داخل و اطراف کبد راه پیدا می‌ کند. در برخی از کودکان که دارای کبد چرب هستند، کبد تحریک می ‌شود و چربی موجب التهاب در کبد و در نتیجه تشکیل بافت جوشگاه در آنها خواهد شد. کودکانی که دارای مقاومت به انسولین هستند، تغییر سبک زندگی آنها اولین اقداماتی است که باید آن را انجام داد.

در صورتی که کودکی در سن رشد دچار اضافه وزن شود، لازم است که برای حفظ وزن خود تلاش کرده و با مرور زمان به وزن طبیعی خود برسد. البته باید گفت که این شیوه به مرحله رشد کودک نیز بستگی زیادی دارد. در برخی مواقع خطر بروز عوارض جدی وجود دارد که باید برای کبد چرب در کودکان و درمان آن در نظر گرفته شود.‌

چگونه می توان متوجه شد که کودکی به بیماری کبد چرب مبتلا شده است؟

نشانه های مختلفی وجود دارد که می تواند از طریق آنها کبد چرب در کودکان را تشخیص داد. هنگامی که کودکان دچار دردهای ممتد شکمی می شوند، در این صورت پس از مشاوره با پزشک می ‌توان برای بررسی عملکرد کبد از آزمایش های سونوگرافی استفاده کرد تا ناهنجاری های کبد در کودکان شناسایی شده و برای مشکل کبد چرب در کودکان و درمان آن اقدام کرد.

اقدام لازم برای پیشگیری از کبد چرب در کودکان و درمان آن

برای کبد چرب در کودکان و درمان آن لازم است که ابتدایی بیماری تشخیص داده شود. در رابطه با کودکان نکات مختلفی مثل سبک زندگی کنونی و سلامت آینده و همچنین سابقه رشد و رشد کنونی آنها در نظر گرفته می شود. همچنین لازم است پزشک برخی عوامل دیگر که باعث بروز این بیماری در کودک شده اند را بررسی کند. در این زمینه باید شاخص توده بدنی او را اندازه گیری کرد. سپس این اندازه با مقدار مورد نیاز و استانداردی که برای سن او لازم است مقایسه گردد.

آزمایش های لازم برای کبد چرب

در مورد کودکان باید نکات مهمی مثل سابقه رشد و رشد کنونی، سبک زندگی کنونی و سلامت در آینده در نظر گرفته شود. باید پزشک به دنبال عواملی باشد که احتمالا در بروز کبد چرب در کودک، نقش داشته است. شاخص توده بدنی (BMI) نیز باید اندازه گیری شود. برای این کار وزن و قد کودک اندازه گیری می شود و با مقدار مورد انتظار و استاندارد نسبت به سن، مقایسه می شود. آزمایش های دیگر عبارتند از:

از طریق آزمایش ‌های مختلفی مانند آزمایش خون، آزمایش ادرار، تست تحمل گلوکز خوراکی، سونوگرافی و نمونه برداری کبد می ‌توان برای تشخیص کبد چرب در کودکان و درمان آن اقدام کرد. لازم است کلیه کودکانی که دارای اضافه وزن و یا وزن معمولی هستند، از نظر تغذیه ای کنترل شوند و والدین برای عادت غذایی سالم و مناسب در آنها تلاش کنند تا کودکان دچار اضافه وزن نشود و همچنین تحلیل و تناسب اندام در کودکان از مواردی است که باید جدی تلقی شود. ممکن است این برگشتن چربی ها در کبد و سال ها طول بکشد، ولی این کار برای مقابله با کبد چرب در کودکان و درمان آن بسیار موثر می باشد.

درمان خانگی کبد چرب کودکان

مصرف برخی از خوراکی ها برای جلوگیری بیماری کبد چرب کودکان و درمان آن بسیار تاثیرگذار می باشد. برخی از این مواد غذایی عبارتند از: سرکه سیب، شیرین بیان و قاصدک. البته لازم به ذکر است که باید پیش از مصرف این مواد غذایی برای درمان کبد چرب، باید با پزشک خود مشورت کرد.

0 0 votes
Article Rating